Goede zzp’ers vrezen schijnzelfstandigheid niet
Als je goed onderneemt, heb je je klanten iets unieks te bieden. Als je dat voor ogen houdt, is het niet moeilijk om schijnzelfstandigheid te voorkomen. Hoe? Vraag aan je opdrachtgever wat er verwacht wordt en reageer daarop met een opdrachtbevestiging. Zet in die opdrachtbevestiging niet van hoe laat tot hoe laat je werkt, maar wél het resultaat: wat (voor unieks) jouw bedrijf levert aan je opdrachtgever. Jij bepaalt dus hoe je dat resultaat bereikt.
Er is nog tijd om aanpassingen te maken
Het klinkt misschien simpel, vooral bij lopende opdrachten kan het een uitdaging zijn om dit direct op bovenstaande wijze op te bouwen. Maar gelukkig krijgen jij en je opdrachtgever daar nog even de tijd voor. De handhaving van de Wet DBA (vanaf 1 januari 2025), richt zich namelijk eerst op risicovolle situaties, zoals arbeidsmigratie en lage uurlonen. Bovendien staan de handhavers niet op 1 januari direct op de stoep, en eventuele boetes aan werkgevers (lees: opdrachtgevers) gelden niet voor 2024.
Wil je in de toekomst succesvol blijven ondernemen? Dan biedt een opdracht/briefing-debriefing/opdrachtbevestiging-model je de beste handvatten. En die kun je de komende tijd gaan maken.
Werk niet alleen ín, maar ook áán je onderneming
Als je in de toekomst iets unieks wil blijven leveren, is het essentieel om niet alleen in je onderneming te werken, maar ook regelmatig aan je onderneming. Dat betekent af en toe afstand nemen en kritisch naar je bedrijf kijken. Ik merk dat veel zzp’ers dat te weinig doen, terwijl dit met het oog op de handhaving van de Wet DBA harder nodig is dan ooit.
Zelf werkte ik afgelopen maand ook wat meer ‘aan’ onze onderneming. Want de Wet DBA heeft ook invloed op ons bedrijf. En dat afstand nemen deed ik letterlijk, door een maand vanuit Zuid-Frankrijk te werken. Een soort workation dus. Dat is niet alleen goed voor mij, maar vooral voor onze onderneming. Ik vind dat als je niet goed aan de toekomst van je onderneming wil of kan werken, je waarschijnlijk beter af bent in loondienst.
Aan de Wet DBA zelf is de afgelopen jaren niets veranderd
Enkelen denken erover om als een mak schaap terug in loondienst te gaan. En er zijn er ook die hetzelfde werk blijven doen, maar dan door heel veel marge af te staan aan tussenpartijen als Verloning.nl, Tentoo en vele anderen. Ik begrijp die marktpartijen wel, maar ik begrijp niets van zzp’ers die zich daar zomaar aan overgeven.
Aan de Wet DBA zelf is de afgelopen jaren niets veranderd. En ook al gaat de belastingdienst nu handhaven, dat zou voor een goede zelfstandig ondernemer niets hoeven uit te maken. Want, waarom ben je ook alweer zelfstandig ondernemer geworden? Meestal gaat het over autonomie. Meer vrijheid en eigen keuzes maken. Iets doen wat je echt leuk vindt. En belangrijk daarbij is om zelf te kunnen bepalen hoe je een opdracht doet. Af en toe ‘nee’ zeggen tegen een opdrachtgever hoort daarbij. Of juist een opdracht aannemen die je niet eerder hebt gedaan. Niet jarenlang bij dezelfde opdrachtgever hetzelfde doen, maar regelmatig een klant erbij en de minst leuke er af.
Blijf gezond en blijf ondernemen
Met deze aanpak hebben jij en je opdrachtgever niets te vrezen van de Wet DBA en schijnzelfstandigheid. Echte ondernemers blijven zich ontwikkelen en zoeken steeds nieuwe uitdagingen in hun opdrachten. Het houdt je werk leuk en jou als ondernemer gezond. En daar zijn wij bij SharePeople dan weer blij mee, want dat zorgt voor minder uitval.
Regel je inkomen bij arbeidsongeschiktheid
Bij SharePeople bieden we je twee opties.
Je grootste risico binnen 3 minuten gedekt voor de eerste 2 jaar arbeidsongeschiktheid. Of veilig zitten tot je pensioen met een combinatie van donaties en een groepsverzekering.
Richt je AOV-oplossing in zoals jij het wil.